Omán se připravuje na úder tajfunu, na ostrově Sokotra pohřešují 40 lidí

Maskat - Omán se připravuje na úder silného tajfunu Mekunu. V Jemenu, kde byl ve čtvrtek zasažen hlavně ostrov Sokotra, se pohřešuje 40 lidí, mezi nimiž jsou kromě Jemenců také Indové a Súdánci. Meteorologové předpokládají, že střed bouře, kterou provází vítr o rychlosti až 170 kilometrů za hodinu, v sobotu brzy ráno zasáhne okolí třetího největšího ománského města Salála.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na Sokotře se podle dnešních zpráv od čtvrtka pohřešuje 40 lidí. Silný déšť tam vyvolal záplavy, které postihly několik tisíc zvířat a přerušily elektrické vedení.

V Salále se od dnešního rána rychle zhoršují podmínky, sílí vítr i déšť. Prázdné pláže bičují vysoké vlny a mnoho turistů předčasně ukončilo pobyt, než bylo uzavřeno letiště v Salále. Uzavřen je už také místní přístav. Ulice se vylidnily a dnes nebylo vidět ani jinak hojně přítomné policisty, poznamenala agentura AP.

zdroj: YouTube

Pro lidi z nejvíce ohrožených oblastí se otevřela provizorní útočiště ve školách. Do jedné z nich už přišlo 600 lidí, většinou dělníků. Podle jednoho z nich, Pákistánce Šahída Kazmího, je do školy přivezli policisté.

Podle indické meteorologické služby může tajfun doprovázet vítr, který bude mít v nárazech rychlost 180 kilometrů za hodinu.

Na Sokotře bylo nutné evakuovat 230 rodin a dorazila tam humanitární pomoc ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí, který žije v Saúdské Arábii, vyzval armádní jednotky, jež spadají pod jeho velení, aby pomohly civilistům se zásobováním.

V Salále, odkud pochází ománský sultán Kábus bin Saíd, začali lidé obkládat vchody pytli s pískem a úřady vyzvaly občany, aby se nezdržovali na nízko položených místech. Z odlehlých vesnic v provincii Zufár, kde hrozí sesuvy půdy, občany evakuovaly vrtulníky. Do Maskatu pak byli převezeni váženě nemocní z nemocnice v Salále.

Zatímco většina území Arabského poloostrova v tomto období zažívá až padesátistupňová vedra, déšť v této době v Ománu není výjimkou. V Salále se v období dešťů teplota drží kolem 25 stupňů Celsia. Tak silný tajfun jako Mekunu je ale vzácný. Za sto let měření Omán do roku 1996 postihlo jen 17 silných bouří. Ta v roce 2007 - Gonu - se prohnala Ománem a dosáhla až do Íránu. V Ománu po ní zůstaly škody za čtyři miliardy dolarů, v širší blízkovýchodní oblasti pak 70 mrtvých.

Salálu naposledy podle záznamů bouře s větrem o síle 160 kilometrů v hodině zasáhla v květnu 1959. V jazyce dhivehi, jímž se hovoří na Maledivách, je mekunu výraz pro parmici.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé záplavy na jihu Indie mají už 164 obětí, lidé prchají na střechy…

17.08.2018 10:45 Dillí - Katastrofální záplavy a sesuvy půdy na jihu Indie si vyžádaly již 164 mrtvých. O své domovy…

Jih Indie dál pustoší monzuny. Srovka mrtvých, 150 tisíc lidí bez domova

16.08.2018 20:45 Aktualizováno Dillí - Při záplavách a sesuvech půdy na jihu Indie způsobených monzunovými dešti zahynulo už více…

Tajfun bičuje pobřeží Číny. Úřady evakuovaly deset měst, tři mrtví v…

13.08.2018 15:13 Aktualizováno Peking - Na východní pobřeží Číny dorazil v noci na dnešek tajfun Yagi. Úřady evakuovaly přes 200…

Turistickému ráji hrozí devastace, monzuny udeřily v plné síle

11.08.2018 19:35 Dillí - Jih Indie nadále sužují monzunové deště, nejhůř je na tom svazový stát Kérala. Úřady hlásí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama