Ničivý hurikán Irma: Co vše o něm potřebujete vědět?

Hurikán Irma se ve středu objevil v Karibiku a udělal v něm poměrně nepořádek. Přinesl s sebou rekordně silný vítr a silné vlny. Kam míří teď a co dalšího byste o něm měli vědět.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hurikán Irma

Irma je bouře kategorie 5, tedy nejsilnější hurikán nad Atlantikem, který byl na severu od Karibských ostrovů zaznamenal. V noci ze středy na čtvrtek se Irma přehnala přes ostrov Barbuda. A její cesta tímto rozhodně nekončí.

National Hurricane Center v Americe varovalo, že je čím dál větší pravděpodobnost, že hurikán tento týden udeří Floridu. Texas a Luisiana se ještě stále vzpamatovávají z rány, kterou jim zasadil hurikán Harvey. „Každý v oblastech, kde se hurikány vyskytují, by se měl ujistit, že má připravený plán.“ varovaly autority podle FoxNews.

Kde je Irma nyní? V současné době se Irma následuje okolo 120 kilometrů na sever od San Juan v Portoriku, uvedlo National Hurricane Center před dvěma hodinami. Irma mířila na severozápad při rychlosti 7 metrů za sekundu.

Hurikán Irma na Barbudu udeřil brzy ve středu – přerušil telefonní linky a přerušil komunikaci mezi ostrovy, zatímco se bouře přehnala. Midcie Francis z National Office of Disaster Service pro FoxNews potvrdila, že bylo několik domů poškozeno, ovšem prý je příliš brzy na to, aby byly škody vyhodnoceny.

img-responsive

Hurikán Irma přešel přes ostrovy Barbuda a Svatý Martin a míří k Portoriku | foto: Profimedia

Ostrov Anguilla zaznamenal „extrémně silné větry a déšť“, tvrdí Disaster Management Department. Hlásili také potopy. Policie z ostrova Antigua musela počkat, až se větry uklidní, než poslala helikoptéry, aby zkontrolovala problémy na Barbudě. O obětech se nikdo nezmiňoval.

National Hurricane Center uvedlo, že síla Irmy bude fluktuovat, ovšem zůstane bouří kategorie 4 nebo 5 minimálně ještě den nebo dva. Rick Scott, guvernér Floridy, uvedl, že Florida Keys možná pocítí následky Irmy v pátek v noci a v sobotu ráno.

Americký prezident Donald Trump již vyhlásil pohotovostní stav na Floridě, v Portoriku a na Panenských ostrovech. Autority na Bahamách uvedly, že budou evakuovat šest jižních ostrovů tohoto souostroví.

Co o Irmě ještě můžete chtít znát?

Jedná se o extrémně nebezpečnou bouři, která s sebou přináší život ohrožující vítr, déšť či riziko bleskových povodní, sesuvů půdy a velkých vln. Obyvatelé východního pobřeží byli varováni, aby sledovali postup bouře a byli připraveni, kdyby se měla stočit směrem ke Floridě, Georgií a oběma Karolínám.

„Tento hurikán má potenciál stát se obrovskou situací pro východní pobřeží. Má také potenciál výrazně zatížit organizaci FEMA a další vládní zdroje, protože se objevila tak brzy po Harveym,“ uvedl Evan Myers, vedoucí AccuWeather, v tiskovém prohlášení.

Není sice jasný její plný důsledek na USA, ovšem guvernér Floridy Rick Scott již vyhlásil stav pohotovosti ve všech okresech Floridy. „My na Floridě vždy doufáme v nejlepší a připravujeme se na nejhorší. Ačkoliv není jasné, kam se Irma vydá, nemůžeme si dovolit zůstat nepřipraveni,“ prohlásil Scott podle FoxNews. Guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster také vyhlásil stav pohotovosti.

Irma je první bouří kategorie 5 od roku 1992, kdy Spojené státy zasáhl hurikán Andrew. V té době skončilo odhadem 250 000 lidí bez domova, bouře způsobila 20 miliard dolarů ve škodách na Bahamách, ve Floridě a Louisianě. Zemřelo 55 lidí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záplavy na jihu Indie jsou jako z apokalypsy. 324 mrtvých, lidé prchají na…

17.08.2018 17:05 Aktualizováno Dillí - Katastrofální záplavy a sesuvy půdy na jihu Indie si vyžádaly již 324 mrtvých. O své domovy…

Jih Indie dál pustoší monzuny. Srovka mrtvých, 150 tisíc lidí bez domova

16.08.2018 20:45 Aktualizováno Dillí - Při záplavách a sesuvech půdy na jihu Indie způsobených monzunovými dešti zahynulo už více…

Tajfun bičuje pobřeží Číny. Úřady evakuovaly deset měst, tři mrtví v…

13.08.2018 15:13 Aktualizováno Peking - Na východní pobřeží Číny dorazil v noci na dnešek tajfun Yagi. Úřady evakuovaly přes 200…

Turistickému ráji hrozí devastace, monzuny udeřily v plné síle

11.08.2018 19:35 Dillí - Jih Indie nadále sužují monzunové deště, nejhůř je na tom svazový stát Kérala. Úřady hlásí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama