Východní Evropu pokryla vrstva oranžového sněhu

Kyjev - Některé lidi při pohledu na vrstvu oranžového sněhu, která se objevila v různých lyžařských areálech ve východní Evropě, napadla myšlenka, zda se nejedná o jeden ze signálů oznamující konec světa. Oranžový sníh pokryl sjezdovky v ruském Soči, dějišti zimních olympijských her 2014, ale byl spatřen také v Rumunsku, Bulharsku, Ukrajině a Moldavsku, jak uvedl server news.com.au.

Přidejte svůj názor

Evropu pokryl oranžový sníh

Nejednalo se apokalypsu, nýbrž o jev objevující se zhruba každých pět let, jak tvrdí experti. Podle Stevena Keatese, odborníka působícího na národní meteorologické stanici v Anglii, bylo oranžové zbarvení sněhu zapříčiněno pouštním pískem a prachem původem z Afriky.

„Jakmile se písek dostane do vyšších vrstev atmosféry, může se rozptýlit kamkoliv“, uvedl Keates pro deník The Independent. Také satelitní snímky z NASA potvrdily velké množství písku v atmosféře, poukázaly na jeho velkou koncentraci právě nad Středozemím. „Když prší či sněží, stáhne to dolů vše, co nahoře je [...]“, poznamenal Keates.

Oranžové zbarvení nebylo jediným fenoménem tohoto druhu. V lednu byli obyvatelé jednoho města v centru Kazachstánu zaskočeni, když prach a splodiny z místních továren na zpracování železa a oceli obarvily sníh do černa.

Podobným unikátem byla i červená mlha v australském Sydney. V roce 2009 po bouři, která se přehnala přes jihovýchodní část Austrálie, město na jeden den zavalila prašná mlha. Když ji prosvítilo Slunce, mlha se zbarvila do odstínů červené a oranžové barvy.

Témata: sníh | písek | prach | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřky pustošily Německo a Maďarsko. Několik mrtvých, cyklistu zabil blesk

10.06.2018 17:41 Berlín/Budapešť - Silné bouřky během víkendu zasáhly taky Německo, Francii a Maďarsko. Obzvlášť…

Západ Evropy zasáhly bouře. Paříž má vytopené metro, v Německu létaly…

30.05.2018 12:37 Aktualizováno Berlín/Francie - Škody za miliony eur způsobily bouřky, které se v úterý přehnaly přes některé…

Nebe nad Británií ozářily tisíce blesků, bouře vyřadila z provozu letiště

27.05.2018 10:40 Londýn - Británie zažila v noci na dnešek velmi silnou bouři, během níž podle meteorologů uhodilo…

Saské Fojtsko postihly záplavy. Škody jdou do milionů eur, muže zranil…

25.05.2018 09:53 Plavno (Německo) - Škody v řádech milionů eur způsobila bouřka doprovázená vydatným deštěm v saské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama