Moře ve Španělsku je rekordně teplé, hrozí invaze nepůvodních vetřelců

Madrid - Pokud míříte na dovolenou do Španělska a těšíte se, jak se zchladíte v moři, patrně budete zklamaní. Teplota vody u španělských břehů je v těchto dnech nebývale vysoká. Týká se to nejen Středozemního moře, ale i Atlantiku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Španělsko

Nejvyšší teplotu moře z celého Pyrenejského poloostrova - 27 stupňů - registruje španělského ministerstvo pro rozvoj nyní na severovýchodě země u katalánské Tarragony. Na jihu země u Almeríe má přitom Středozemní moře nyní "jen" 24 stupňů, což je skoro stejně jako má Atlantik u břehů Baskicka. Tam naměřila vládní bójka u Bilbaa tento měsíc přes 23 stupňů.

Ve Španělsku byly tento měsíc i rekordně vysoké teploty, které někde dosahovaly až 40 stupňů a v noci v místech neklesaly pod 25 stupňů Celsia. Tento týden se ale ochladilo, například v Madridu o více než deset stupňů (pod 25 stupňů), v jihošpanělské Seville je ale stále přes třicet stupňů Celsia.

Podle klimatoložky Any Casalové je pravděpodobné, že ještě větší nárůsty teplot moře pro dané období budou zaznamenány v září a říjnu. "Moře stojí hodně úsilí udržet si teplotu a znovu se ochladit," uvedla.

Profesor z univerzity v Oviedu varuje, že to může vést k úbytku mořské fauny a k problémům pro migrující druhy živočichů, například některé želvy. "Dalším nebezpečím se může stát invaze živočišných druhů, které v této oblasti normálně nežijí," uvedl mořský ekolog José Luis Acuňa.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivné počasí: Proč je v Evropě stále větší teplo?

17.08.2018 21:20 Aktualizováno Zprávy o extrémech počasí se objevují stále častěji – a my jsme si na ně do určité míry zvykli.…

Nedávná vlna veder ve Španělsku zabila 30 lidí, mezi nimi i poutník do…

16.08.2018 16:54 Barcelona - Extrémní teploty sužovaly Pyrenejský poloostrov od sklonku července do začátku minulého…

Jaké počasí nás čeká do konce prázdnin? Meteoroložka prozradila, jestli…

16.08.2018 13:52 Aktualizováno ROZHOVOR - Přes Českou republiku přešly v posledních dnech dvě studené fronty, které mírně…

Extrémní počasí? Tohle byl jen začátek. Vědci zjistili, co nás brzy čeká

11.08.2018 18:22 Aktualizováno Změna klimatu způsobená činností člověka způsobila, že je dvakrát pravděpodobnější, že bude Evropu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama