Bláznivé počasí: Opět mrzlo, brzy dorazí tropy. Předpověď na týden

Sokolov/Praha - Ačkoli začali letní prázdniny, teploty tomu příliš neodpovídají.V Šindelové na Sokolovsku klesla v noci na dnešek teplota na minus čtyři stupně Celsia. Pod nulou bylo už druhou noc v řadě, navíc několik hodin, což je pro letní období zcela výjimečná situace. Nejníže klesla teplota měřená ve dvou metrech nad zemí na stanici Jelení v Krušných horách, bylo minus 5,7 stupně. Nejnižší teplotu u země meteorologové naměřili na Luční boudě v Krkonoších, teploměr ukázal minus 8,1 stupně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Letní počasí

"V noci na neděli klesla teplota ve dvou metrech na minus 0,8 stupně. V noci na dnešek to ve dvou metrech bylo minus 2,1 stupně a u země klesla teplota na méně než minus čtyři stupně," řekl pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík k situaci na Sokolovsku. 

Podle něj se v létě občas stává, že teplota nad ránem krátce klesne pod nulu. "Ale v noci na neděli byla teplota pod nulou od 21:40 do 6:10. To připomíná spíš zimní mráz. A dva dny za sebou je to opravdu zcela výjimečná situace. Nestalo se to 50 let," řekl Kovařík. Navíc je pravděpodobné, že teploty pod nulu znovu klesnou i v noci na úterý.

Příčinou nízkých teplot je suchý a studený vzduch. Zatímco běžně se vlhkost v noci v tomto období pohybuje mezi 90 a 95 procenty, v noci na pondělí klesla na 76 procent. "V lokalitách, které mráz zasáhl, je úroda brambor pravděpodobné úplně odepsaná," uzavřel Kovařík.

Průměrná teplota v Česku v noci klesla na 4,8 stupně. "K situaci přispěla projasněná obloha, bezvětří a také studený vzduchu, který se k nám o víkendu dostal od severu," uvedl meteorolog Jan Doležal.

Teplotní rekord pro dnešní noc zaznamenalo 56 procent stanic s alespoň třicetiletou historií záznamů. Na sedmi z nich byla změřena nejnižší teplota nejenom pro dnešní den, ale i pro celý červenec. V Přerově v noci na dnešek dokonce padl rekord pro druhý červencový den, který pocházel až z roku 1892. Měl hodnotu 5,5 a nově je o tři desetiny stupně nižší.

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchodě přechodně až oblačno. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 19 °C, na severovýchodě kolem 17 °C. Slabý, během dne přechodně mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Skoro jasno až polojasno, přes den na jihozápadě při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Polojasno, v průběhu dne až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C. Slabý severozápadní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na pátek (00-24):
Polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky, zejména na jihu. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s, informuje chmi.cz.

Předpověď na sobotu (00-24):
Skoro jasno až polojasno, přes den na jihu při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Vyhlídka počasí od neděle do úterý:
Jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty 15 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 29 °C.

 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvě studené vlny přinesly do Česka ochlazení. Vrátí se ještě tropické…

15.08.2018 18:13 Aktualizováno ROZHOVOR - Přes Českou republiku přešly v posledních dnech dvě studené fronty, které mírně…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 16. srpna

15.08.2018 09:24 Praha - Přes střední Evropu se bude přesouvat tlaková výše k severovýchodu, informuje chmi.cz.

Teploty opět překročí 30 stupňů. Sucho je enormní, hrozí požáry. Předpověď

14.08.2018 11:58 Praha/Brno - Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před požáry platí až do…

Předpověď počasí na noc a středu 15. srpna

14.08.2018 09:23 Praha - Nad střední Evropu se přesune tlaková výše od západu, uvedl chmi.cz.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama