Noci o víkendu budou nadále mrazivé, varují meteorologové. Umrznul další bezdomovec

Praha - Mrazy začnou polevovat jen přes dnes. Na severovýchodě Česka a na Vysočině mohou teploty v noci spadnou až na minus 15 stupňů Celsia. Na ostatním území bude mráz mírnější, většinou mezi minus sedmi a minus 12 stupni. Praha hlásí druhou oběť letošních mrazů v Praze, tou první byl muž, který před týdnem umrzl v Braníku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Se silným mrazem by měli počítat obyvatelé všech moravských krajů a Vysočiny od dnešních 18:00 do nedělních 10:00. Důvodem pokračujícího mrazu je podle meteorologů stálé proudění studeného vzduchu od severovýchodu.

V Praze Hostivaři byl dnes dopoledne nalezen mrtvý muž. Šlo o bezdomovce, který s největší pravděpodobností umrzl. "Šedesátiletý muž byl nalezen v ulici Plukovníka Mráze. Nejevil známky života. Koroner konstatoval úmrtí," uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Vlna velmi chladného počasí si v Česku vyžádala nejméně devět životů. Šest lidí zemřelo v Moravskoslezském kraji, dva v Praze a jeden v Příbrami.

Pro lidi bez domova jsou v Praze v zimě k dispozici denní centra a navýšené kapacity pro přenocování. Zimní režim služeb pro lidi bez přístřeší funguje od začátku prosince do konce března. Kapacitu zvyšují také noclehárny, které si město pronajímá od soukromníků. Služby zajišťují například Armáda spásy, organizace Naděje či Arcidiecézní charita Praha, jejich činnost koordinuje Centrum sociálních služeb Praha.

Praha zaplatí za tyto služby kolem deseti milionů korun ročně. V Praze je zhruba 4000 až 4500 lidí bez domova, z nichž asi 1600 žije na ulici. Větší část využívá služeb nocleháren, azylových domů, komerčních ubytoven nebo sociálních bytů, kterých má město 20. Mnoho lidí podle odborníků služby nocleháren odmítá, nechce se přizpůsobit pravidlům třeba ohledně pití alkoholu nebo zákazu vstupu psů.

Led na Brněnské přehradě i přes silné mrazy v posledních dnech stále nedosáhl tloušťky, aby se na něj dalo vstoupit. Strážníci předpokládají, že už se tak tuto sezonu ani nestane. Strážníci tloušťku ledu přestali uvádět, když Povodí Moravy začalo vodní nádrž plnit. Na začátku týdne se pohybovala kolem deset centimetrů. Na některých místech byl led výrazně slabší, což nebylo na první pohled patrné. Jako bezpečná tloušťka se uvádí 12 centimetrů.

"Led je momentálně velmi zrádný. Narušují ho vodní proudy, vzduchové kapsy i bahenní plyny a láme se. Nepředpokládáme, že by ještě letos byl led na této vodní ploše vhodný pro bezpečný pohyb. Proto u přehrady ani neuvádíme naměřené hodnoty, aby pro veřejnost nebyly matoucí," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. "V případě brněnské vodní nádrže nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Vzhledem k slabým zásobám vody ve sněhu dochází v současnosti k plnění vodní nádrže, ledová vrstva není souvislá a může hrozit její prolomení," zdůraznil už dříve mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvě studené vlny přinesly do Česka ochlazení. Vrátí se ještě tropické…

15.08.2018 18:13 Aktualizováno ROZHOVOR - Přes Českou republiku přešly v posledních dnech dvě studené fronty, které mírně…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 16. srpna

15.08.2018 09:24 Praha - Přes střední Evropu se bude přesouvat tlaková výše k severovýchodu, informuje chmi.cz.

Teploty opět překročí 30 stupňů. Sucho je enormní, hrozí požáry. Předpověď

14.08.2018 11:58 Praha/Brno - Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před požáry platí až do…

Předpověď počasí na noc a středu 15. srpna

14.08.2018 09:23 Praha - Nad střední Evropu se přesune tlaková výše od západu, uvedl chmi.cz.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama