Silné mrazy v ČR mají zřejmě první oběti

Ostrava - Silné mrazy, které v posledních dnech zasáhly Českou republiku, mají zřejmě první oběti. V noci na dnešek zemřelo dalších pět Poláků. Sníh napadl i v korsické metropoli Ajacciu a v okolní zátoce.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

V Ostravě byli o víkendu a v pondělí nezávisle na sobě nalezeni tři mrtví bezdomovci, dva muži ve věku 34 a 43 let a padesátiletá žena. "Muži byli nalezeni ležící na zemi ve venkovním prostoru pod mostem, žena v prostoru nákladové rampy objektu," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Mrazy budou pokračovat do konce pracovní části týdne. "Nejchladněji má být ve čtvrtek," řekl pracovník ČHMÚ Ostrava. Dodal, že záležet bude na oblačnosti. "Pokud bude zataženo, teploty budou kolem minus 15 stupňů Celsia. Pokud se vyjasní, mohou klesnout až k minus 20 stupňům," uvedl s tím, že v neděli už by se teploty měly pohybovat kolem nuly stupňů Celsia.

Pracovníci nocleháren se proto na pravděpodobně nejchladnější období současné zimy pečlivě připravují. Otevřeny jsou i krizové noclehárny, které poskytují útočiště jen v nejchladnějším období roku. Celkem podle odhadů úřadů v Ostravě a nejbližším okolí žije asi 1000 bezdomovců.

Někteří bezdomovci ale noclehárny odmítají kvůli řádu, který tam musí dodržovat. "Nikam jít nechci, nepotřebuji dostat nějaké šatní vši a nebudu se tam s nikým hádat, tady mám klid," řekla ČTK například žena, která už osm let žije v přístřešku v lesíku nedaleko Poruby.

Chladné počasí přicházející ze severu Ruska, které britská média nazývají "Beast from the East" (Bestie z Východu), si od pátku v Evropě vyžádalo nejméně 19 lidských životů. Devět obětí hlásí Polsko, ostatní mrtvé eviduje Francie, Litva, Rumunsko a Itálie, informoval server listu Le Figaro.

Sníh na Korsice místní zažili naposledy v roce 1986. Ve Francii zůstává v platnosti výstraha před mrazem pro 33 departementů. Nová přístřeší pro bezdomovce otevřelo v rámci vládního plánu 68 departementů.

V Británii kvůli hustému sněžení a nízkým teplotám uzavřeli stovky škol. Železniční dopravce Southeastern nevypravil desítky vlaků. Největší britské aerolinky British Airways zrušily desítky spojů z největšího londýnského letiště Heathrow. Některé silnice zablokovaly stojící kamióny či nehody aut. Šlo například o dálnici M20 v hrabství Kent, po níž vede hlavní trasa k tunelu pod Lamanšským průlivem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vedra opět sužují Česko, hrozí bouřky a požáry. Předpověď na víkend

17.08.2018 12:17 Aktualizováno Praha - Vzhledem k předpovědi počasí se od neděle zřejmě rozšíří výstraha před požáry na všechny…

Předpověď počasí na noc a sobotu 18. srpna

17.08.2018 09:21 Praha - Nad střední Evropou se bude rozpadat studená fronta, která jen částečně ovlivní počasí u…

Jaké počasí nás čeká do konce prázdnin? Meteoroložka prozradila, jestli…

16.08.2018 13:52 Aktualizováno ROZHOVOR - Přes Českou republiku přešly v posledních dnech dvě studené fronty, které mírně…

Předpověď počasí na noc a pátek 17. srpna

16.08.2018 09:43 Praha - Po zadní straně tlakové výše nad severovýchodní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama