Kruté počasí sevřelo Evropu. Země hlásí rekordní mrazy, obyvatele zachraňují vrtulníky

Vídeň - Nezvykle chladné počasí doprovázené sněžením a silným větrem i nadále trápí země střední Evropy. Z Dolních Rakous a jižního Polska jsou hlášeny rozsáhlé výpadky elektřiny v důsledku polámaných stromů a větví. Na několika místech Švýcarska padly záporné teplotní rekordy pro měsíc duben.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Dolnorakouské úřady hlásily ve středu až 25.000 domácností bez elektřiny a ještě dnes ráno byla takto postižena asi tisícovka domácností. Příčinou komplikací jsou vyvrácené stromy a polámané větvě, které popadaly na elektrické vedení. Nejčastěji musely pohotovostní týmy zasahovat v okresech Baden a Sankt Pölten.

Některé silnice musely být uzavřeny a na některá odlehlejší místa tak bylo možné se dostat jen terénními vozy nebo pěšky, informovala agentura APA. Jenom v oblasti Waldviertel na severozápadě Dolních Rakous napadlo až 25 centimetrů sněhu, v hornatějších oblastech i mnohem více.

Také ve Štýrsku na jihu Rakouska si pozdní vpád zimy vynutil ve středu a v noci na dnešek na mnoha místech zásahy hasičských jednotek a zapříčinil několik dopravních nehod. Ve známém poutním městě Mariazell napadlo více než půl metru sněhu.

Na jihu Štýrska se lidé potýkali spíš se silným větrem než sněhem. Hasiči museli odklízet vyvrácené stromy nebo odstraňovat či zajišťovat plakátovací stěny.

Ve vysokohorských oblastech spolkových zemí Tyrolsko a Vorarlbersko nadále platí prostřední stupeň lavinového nebezpečí na pětistupňové čkále.

"Zima útočí" podle serveru Wiadomości také na jihu Polska. Nejhorší situace je kvůli hustému sněžení a větru ve Slezsku. Téměř 95.000 odběratelů, hlavně v Čenstochové a okolí, tam zůstalo bez elektřiny a velmi nebezpečná je také jízda po tamních silnicích. V některých částech polského Slezska napadlo více než 20 centimetrů sněhu.

Ve Švýcarsku během jasné noci ze středy na dnešek padlo několik teplotních rekordů. Na nejméně šesti místech nebyly ještě nikdy naměřeny tak nízké teploty ve druhé polovině dubna. Například ve Vispu v jihošvýcarském kantonu Wallis bylo dnes zaznamenáno minus 5,5 stupně Celsia a v Arose ve východošvýcarském kantonu Graubünden dokonce minus 12,8 stupně, informovala meteorologická služba Metenews.

Rakouští a němečtí vinaři se snaží chránit hrozny před přízemními mrazy a inverzí. Například ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko přelétávají ve výšce 15 metrů nad nad vinicemi vrtulníky. Zemský ministr Peter Hauk vysvětlil, že se tak vymění teplý a studený vzduch. "Můžeme teplotu zvýšit až o čtyři stupně," citovala Hauka agentura DPA. Dnešní a páteční přelety přijdou na zhruba 40.000 eur, přičemž polovinu hradí spolková země a polovinu musí zaplatit pěstitelé vína.

Česko není výjimkou

Sníh a vítr komplikuje i dnes dopravu především na severu Moravy. Řada silnic byla kvůli sněhovým bariérám zcela uzavřená, na dalších průjezd komplikují uvízlé kamiony a auta s letními pneumatikami. Nejhorší situace je na Bruntálsku, kde vytrvale sněžilo celou středu i dnes ráno. Napadl místy i metr sněhu. Problémy měli v kopcích také řidiči na Šumpersku a Jesenicku. Sněžit ale přestalo.

Na Bruntálsku, Opavsku a v okolí Bílovce na Novojičínsku bylo uzavřeno několik silnic. Vznikají na nich sněhové jazyky, závěje a místy až metrové bariéry. Kromě sněhu situaci zkomplikoval i silný vítr. "Vznikaly až metrové bariéry těžkého sněhu, které se naše technika snaží odstranit," řekla ČTK mluvčí moravskoslezských silničářů Simona Součková. Nasazeny budou sněhové frézy.

Hasiči od středečního rána vyjížděli kvůli sněžení a větru 135krát, vyprošťovali uvízlé autobusy i sypače. V noci na dnešek pak cestujícím poskytovali i střechu nad hlavou či teplé nápoje. "Na Bruntálsku již nesněží, ale tvoří se zde opět kolony kamionů, protože na mnoha silnicích vzniká náledí," řekl ČTK ráno mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Podobná situace byla i na Opavsku v okolí Vítkova. "V okolí Svatoňovic, Těchanovic, Budišova nad Budišovkou a Melče uvízlo několik sypačů, které však byly s výjimkou jednoho uvolněny a pokračují v činnosti," uvedl náměstek ředitele silničářů Milan Novák. Na Novojičínsku je nejhorší situace u Bílovce. Na zbývajícím území Moravskoslezského kraje jsou silnice sjízdné, pro kamiony je uzavřena silnice I/56 Ostravice. Do míst západně od Opavy a do Jeseníků by řidiči měli vyrazit jen se zimní výbavou.

Na Šumpersku a Jesenicku, kde od úterního večera hustě sněžilo, se dnes situace zklidnila. Červenohorské sedlo i ostatní tahy na severu Olomouckého kraje jsou již průjezdné, místy ale musejí dbát řidiči na zvýšenou opatrnost, řekli dnes ČTK dispečeři jesenické a šumperské správy silnic. V regionu už přestalo sněžit, přeháňky jsou místy pouze v horských oblastech.

Řidiči by ale měli být opatrní na silnicích po celém Česku. Platí to pro například pro krkonošskou silnici do Horní Malé Úpy, na hřebenech Krkonoš napadlo od úterý až 20 centimetrů sněhu. Sníh leží také na silnicích na Orlickoústecku, zvlášť opatrní by měli být řidiči v oblasti Lanškrouna, Žamberka a Králík, kde v noci sněžilo. Vrstva ujetého sněhu je i na vozovkách v horských oblastech Vsetínska. V Jihomoravském kraji kvůli silnému větru hasiči odstraňují ze silnic popadané stromy a větve.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře v Německu napáchaly značné škody, padající strom zabil ženu

20.07.2017 14:34 Berlín - Bouřky a lijáky, které se nyní přesouvají do Česka, napáchaly v Německu značné škody. V…

Západ Německa zasáhly prudké deště. Nejezdí vlaky, letadla mají zpoždění

19.07.2017 21:16 Berlín - Po tropickém dni, kdy v Německu teploty přesahovaly 30 stupňů, zasáhly západ země bouřky a…

Rusko poručilo dešti. U Bajkalu se hasí požáry i uměle vyvolaným lijákem

10.07.2017 17:18 Aktualizováno Moskva - O uplynulém víkendu letadla posloužila k umělému vyvolání deště, který pomohl hasit lesní…

Ve Španělsku řádí přívalové deště, v Madridu si vyžádaly jednu oběť

08.07.2017 13:22 Madrid - Přívalové deště, které postihly v posledních dvou dnech španělské vnitrozemí, si v Madridu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama