Česko čeká mrazivý leden

Praha - První měsíc nového roku bude poměrně chladný. Podle meteoroložky Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress budou lednové teploty v průměru dosahovat pouhých minus čtyř stupňů Celsia.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Dosavadní předpovědi naznačují, že se Češi nemusí obávat extrémního poklesu teplot tak, jako tomu bylo na začátku tohoto roku. "Letos jsme zaznamenali teplotní průměr o hodnotě minus osmi stupňů Celsia," porovnává Honsová vývoj počasí na počátku letošního roku s tím, které by podle propočtů meteorologů mělo Českou republiku ovládnout v lednu roku 2010.

Ještě z počátku měsíce bude zataženo až oblačno, místy s deštěm, který se bude ve vyšších polohách měnit ve srážky sněhové. S blížícím se koncem první dekády se obloha vyjasní na polojasno až oblačno. Se srážkami bude nutné počítat i nadále, i v nížinách budou sněhové. "Očekáváme slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Ke konci období by navíc sněžení mělo být stále četnější," uvedla Honsová.

Ranní teploty budou ještě z počátku období dosahovat 2 až -2 stupňů Celsia, postupně se však bude ochlazovat, a to až na -10 stupňů Celsia, při zmenšené oblačnosti a na sněhové pokrývce by se na teploměru mohlo místy ukázat až -15 stupňů Celsia. Zatímco denní teploty se budou ještě na počátku prvního měsíce roku pohybovat kolem 5 stupňů Celsia, postupně spadnou až pod bod mrazu. Ke konci první dekády tak rtuť teploměru vystoupá k -6 až -1 stupni Celsia.

Poměrně jasná obloha zavládne na území Česka na počátku druhé lednové dekády, kdy by mělo být oblačno až polojasno a místy se objeví slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Oblačnosti bude postupně přibývat a také sněžení bude čím dál četnější. Teploty už však budou o poznání vyšší, když po ránu vyšplhají k -3 až -8 stupňům Celsia a přes den dosáhnou -4 až +1 stupně Celsia.

Poslední lednová dekáda bude ve znamení dalšího oteplování. "Ráno naměříme od -2 do -7 stupňů Celsia, přes den pak teploměr ukáže -2 až +4 stupně Celsia," nastínila Honsová.

Společně se zvyšováním teplot se bude zatahovat i obloha. Na konci měsíce by tak mělo být převážně oblačno a místy se vyskytnou sněhové přeháňky. Na horách lze očekávat občasné sněžení, v nížinách se přechodně vyskytnou srážky smíšené.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko sevřel letní mráz. Předpověď počasí na další dny

19.09.2017 22:11 Aktualizováno Praha - Meteorologové zaznamenali dnes ráno mráz nejen v horských mrazových kotlinách. Teploty pod…

Předpověď počasí na noc a středu 20. září

19.09.2017 09:31 Praha - Počasí u nás bude ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní nad Slovenskem, oddělující teplý…

Předpověď počasí na noc a úterý 19. září

18.09.2017 09:28 Praha - Na frontálním rozhraní se nad severním Jadranem vytvoří tlaková níže a počasí u nás ovlivňí…

Předpověď počasí na noc a pondělí 18. září

17.09.2017 09:28 Praha - Frontální rozhraní postoupí ze střední Evropy dále k východu a počasí u nás přechodně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama