Česko čeká mrazivý leden

Praha - První měsíc nového roku bude poměrně chladný. Podle meteoroložky Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress budou lednové teploty v průměru dosahovat pouhých minus čtyř stupňů Celsia.

Přidejte svůj názor

Česko čeká mrazivý leden - anotační foto

Dosavadní předpovědi naznačují, že se Češi nemusí obávat extrémního poklesu teplot tak, jako tomu bylo na začátku tohoto roku. "Letos jsme zaznamenali teplotní průměr o hodnotě minus osmi stupňů Celsia," porovnává Honsová vývoj počasí na počátku letošního roku s tím, které by podle propočtů meteorologů mělo Českou republiku ovládnout v lednu roku 2010.

Ještě z počátku měsíce bude zataženo až oblačno, místy s deštěm, který se bude ve vyšších polohách měnit ve srážky sněhové. S blížícím se koncem první dekády se obloha vyjasní na polojasno až oblačno. Se srážkami bude nutné počítat i nadále, i v nížinách budou sněhové. "Očekáváme slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Ke konci období by navíc sněžení mělo být stále četnější," uvedla Honsová.

Ranní teploty budou ještě z počátku období dosahovat 2 až -2 stupňů Celsia, postupně se však bude ochlazovat, a to až na -10 stupňů Celsia, při zmenšené oblačnosti a na sněhové pokrývce by se na teploměru mohlo místy ukázat až -15 stupňů Celsia. Zatímco denní teploty se budou ještě na počátku prvního měsíce roku pohybovat kolem 5 stupňů Celsia, postupně spadnou až pod bod mrazu. Ke konci první dekády tak rtuť teploměru vystoupá k -6 až -1 stupni Celsia.

Poměrně jasná obloha zavládne na území Česka na počátku druhé lednové dekády, kdy by mělo být oblačno až polojasno a místy se objeví slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Oblačnosti bude postupně přibývat a také sněžení bude čím dál četnější. Teploty už však budou o poznání vyšší, když po ránu vyšplhají k -3 až -8 stupňům Celsia a přes den dosáhnou -4 až +1 stupně Celsia.

Poslední lednová dekáda bude ve znamení dalšího oteplování. "Ráno naměříme od -2 do -7 stupňů Celsia, přes den pak teploměr ukáže -2 až +4 stupně Celsia," nastínila Honsová.

Společně se zvyšováním teplot se bude zatahovat i obloha. Na konci měsíce by tak mělo být převážně oblačno a místy se vyskytnou sněhové přeháňky. Na horách lze očekávat občasné sněžení, v nížinách se přechodně vyskytnou srážky smíšené.

Témata: Počasí
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Česko čeká mrazivý leden

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Zima skončila, přichází léto? Teploty poletí rapidně nahoru - anotační foto

Zima skončila, přichází léto? Teploty poletí rapidně nahoru

25.02.2017 22:24 Aktualizováno Praha - Následující čtyři týdny by měly být teplotně nadprůměrné. Od příštího týdne se bude průměr…

Předpověď počasí na noc a neděli 26. února - anotační foto

Předpověď počasí na noc a neděli 26. února

25.02.2017 12:23 Praha - Přes střední Evropu bude postupovat k východu nevýrazný frontální systém, informuje chmu.cz.

Předpověď počasí na noc a sobotu 25. února - anotační foto

Předpověď počasí na noc a sobotu 25. února

24.02.2017 09:36 Praha - V sobotu ovlivní počasí u nás tlaková výše, postupující přes Alpy k severovýchodu,…

Vichr Thomas udeřil v Německu, několik zraněných. Přistávání letadel se mění v drama +VIDEO - anotační foto

Vichr Thomas udeřil v Německu, několik zraněných. Přistávání letadel se…

24.02.2017 08:55 Aktualizováno Berlín - S vichřicí se nepotýká jen Česká republika, ale i sousední Německo. Vichr pojmenovaný…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama