Česko čeká mrazivý leden

Praha - První měsíc nového roku bude poměrně chladný. Podle meteoroložky Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress budou lednové teploty v průměru dosahovat pouhých minus čtyř stupňů Celsia.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Dosavadní předpovědi naznačují, že se Češi nemusí obávat extrémního poklesu teplot tak, jako tomu bylo na začátku tohoto roku. "Letos jsme zaznamenali teplotní průměr o hodnotě minus osmi stupňů Celsia," porovnává Honsová vývoj počasí na počátku letošního roku s tím, které by podle propočtů meteorologů mělo Českou republiku ovládnout v lednu roku 2010.

Ještě z počátku měsíce bude zataženo až oblačno, místy s deštěm, který se bude ve vyšších polohách měnit ve srážky sněhové. S blížícím se koncem první dekády se obloha vyjasní na polojasno až oblačno. Se srážkami bude nutné počítat i nadále, i v nížinách budou sněhové. "Očekáváme slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Ke konci období by navíc sněžení mělo být stále četnější," uvedla Honsová.

Ranní teploty budou ještě z počátku období dosahovat 2 až -2 stupňů Celsia, postupně se však bude ochlazovat, a to až na -10 stupňů Celsia, při zmenšené oblačnosti a na sněhové pokrývce by se na teploměru mohlo místy ukázat až -15 stupňů Celsia. Zatímco denní teploty se budou ještě na počátku prvního měsíce roku pohybovat kolem 5 stupňů Celsia, postupně spadnou až pod bod mrazu. Ke konci první dekády tak rtuť teploměru vystoupá k -6 až -1 stupni Celsia.

Poměrně jasná obloha zavládne na území Česka na počátku druhé lednové dekády, kdy by mělo být oblačno až polojasno a místy se objeví slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Oblačnosti bude postupně přibývat a také sněžení bude čím dál četnější. Teploty už však budou o poznání vyšší, když po ránu vyšplhají k -3 až -8 stupňům Celsia a přes den dosáhnou -4 až +1 stupně Celsia.

Poslední lednová dekáda bude ve znamení dalšího oteplování. "Ráno naměříme od -2 do -7 stupňů Celsia, přes den pak teploměr ukáže -2 až +4 stupně Celsia," nastínila Honsová.

Společně se zvyšováním teplot se bude zatahovat i obloha. Na konci měsíce by tak mělo být převážně oblačno a místy se vyskytnou sněhové přeháňky. Na horách lze očekávat občasné sněžení, v nížinách se přechodně vyskytnou srážky smíšené.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstraha: Na Moravě hrozí silné bouřky s přívalovými deštěm

23.05.2017 11:13 Praha - Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami z tepla a krupobitím. Hrozí dnes…

Předpověď počasí na noc a středu 24. května

23.05.2017 09:22 Praha - Studená fronta přejde přes naše území k východu, za ní bude na naše území proudit…

Předpověď počasí na noc a úterý 23. května

22.05.2017 09:40 Praha - Nad střední Evropou se bude vytvářet nevýrazná oblast nižšího tlaku vzduchu, informuje chmi…

Příští týden přijde léto, potom nastane zlom

21.05.2017 22:33 Aktualizováno Praha - Příští týden vystoupí teploty nejvýš na 25 stupňů Celsia, ojediněle se mohou objevit bouřky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama