Meteorologové varují před silným větrem, na horách až vichřicemi

Praha - Meteorologové varují před silným větrem, který v pondělí zasáhne území České republiky. Meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress v pondělí sdělila agentuře Mediafax, že v horských oblastech vítr dosáhne intenzity vichřice s poryvy rychlosti až 110 kilometrů za hodinu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Vítr, který v nížinách dosáhne rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu a v oblasti Krušných hor a v Krkonoších pak dokonce až 115 kilometrů v hodině, lze očekávat zejména v průběhu pondělního odpoledne a dále pak večer a ještě v průběhu noci na úterý. Potom by měl postupně slábnout," uvedla Honsová, která zároveň upozornila na nebezpečí tvorby sněhových jazyků, které s sebou vítr na horách přinese.

Ve středu se vítr "zklidní" a zpočátku dne bude vát rychlostí nanejvýš 80 kilometrů za hodinu, na horách by pak jeho rychlost neměla překročit 100 kilometrů za hodinu. Během středečního dopoledne pak bude dále slábnout a povane pouze mírný vítr.

V závěru pracovního týdne pak rychlost větru v níže položených oblastech dosáhne nanejvýš 70 kilometrů za hodinu, na horách pak vítr povane rychlostí kolem 90 kilometrů v hodině.

Pondělní poryvy silného větru jsou podle meteoroložky také příčinou toho, proč můžou obyvatelé České republiky pociťovat větší zimu, než jaká ve skutečnosti za okny jejích příbytků panuje. Rtuť teploměru se totiž na většině území státu pohybuje kolem devíti stupňů Celsia. V úterý pak ještě o něco klesne a dosáhne hodnot v rozmezí od dvou do šesti stupňů Celsia. Středa by pak podle meteoroložky měla být nejchladnějším dnem tohoto týdne. "Přes den naměříme od jednoho do pěti stupňů Celsia, ráno by dokonce teploty mohly poklesnout až na mínus šest stupňů Celsia," poznamenala Honsová.

Již od čtvrtka se ale opět oteplí a rtuť teploměru vyšplhá na tři až osm stupňů Celsia. Oteplovat by se přitom mělo i v dalších dnech. "Podle některých numerických modelů bychom se o víkendu mohli dočkat až 14 stupňů Celsia," dodala meteoroložka.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko sevřel letní mráz. Předpověď počasí na další dny

19.09.2017 22:11 Aktualizováno Praha - Meteorologové zaznamenali dnes ráno mráz nejen v horských mrazových kotlinách. Teploty pod…

Předpověď počasí na noc a středu 20. září

19.09.2017 09:31 Praha - Počasí u nás bude ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní nad Slovenskem, oddělující teplý…

Předpověď počasí na noc a úterý 19. září

18.09.2017 09:28 Praha - Na frontálním rozhraní se nad severním Jadranem vytvoří tlaková níže a počasí u nás ovlivňí…

Předpověď počasí na noc a pondělí 18. září

17.09.2017 09:28 Praha - Frontální rozhraní postoupí ze střední Evropy dále k východu a počasí u nás přechodně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama