V Česku budou o víkendu vyšší teploty než u moře

Praha - Nadcházející víkend bude svým počasím spíše než konec dubna připomínat vrcholné léto, teploty se budou pohybovat těsně pod hranicí tropických 30 °C a po většinu víkendu bude jasno nebo polojasno. Agenturu Mediafax o tom v pátek informovala meteoroložka Dagmar Honsová.

Diskuse: 0

V Česku budou o víkendu vyšší teploty než u moře - anotační foto
reklama

"Není vyloučeno ani to, že teplota dosáhne až 30 °C. Už od pátku očekáváme četné teplotní rekordy, ty z pražského Klementina jsou pro konec dubna až z roku 1800. Klidně se tak může stát, že bude překonána maximální naměřená teplota v dubnu z pražského Klementina, tj. 28,6 °C z 29. dubna z roku 1800," uvedla Honsová.

V Česku bude o víkendu tepleji než na mnohých místech ve Středomoří, dodala. "Na letní teploty se podle ní navíc Češi mohou těšit nejméně do poloviny příštího týdne," slíbila meteoroložka.

Ojedinělé bouřky nebo přeháňky přinese podle meteorologů o víkendu v odpoledních hodinách až neděle. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 13 až 9 °C.

Teploty na konci dubna sice budou lákat k vodě, ta je však ještě poměrně studená. Její teplota se v řekách a vodních nádržích pohybuje nejčastěji mezi 8 až 11 °C.

Meteorologové také upozornili již ve středu na to, že koncem dubna bude v Česku zeslabená ozónová vrstva, a to zhruba o 9 až 24 procent. Během jasného a polojasného počasí to bude mít také za následek zvýšení škodlivého UV záření téměř o třetinu. Na hřebenech hor, kde ještě zůstala sněhová pokrývka, bude UV záření nabývat již velmi vysokých až extrémních hodnot. Pronikat na povrch jej bude až o 50 procent více.

"Při těchto situacích je nutné pamatovat na to, že působení UV záření má řadu nežádoucích účinků jako sluneční kopřivku, aktinické stárnutí kůže. Může dokonce způsobit zhoubný melanom kůže," informují meteorologové. Pozitivním účinkem UV záření je přeměna vitamínu D v kůži v jeho aktivní formu. Lidé by se měli chránit krémy s ochranným faktorem, slunečními brýlemi a pokrývkami hlavy.

Ozónová vrstva je část stratosféry ve výšce 25 – 35 km nad zemským povrchem, v níž se nachází značně zvýšený poměr ozónu vůči běžnému dvouatomovému kyslíku. Hraje mimořádně významnou roli pro pozemský život, neboť chrání planetu před ultrafialovým zářením.

reklama
Klíčová slova: Počasí

Diskuse

V Česku budou o víkendu vyšší teploty než u moře

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Léto je zpět: Předpověď na víkend a další dny - anotační foto

Léto je zpět: Předpověď na víkend a další dny

31.07.2015 08:01 Aktualizováno Praha - Léto si udělalo přestávku jen na chvíli, už o víkendu se začne oteplovat. Růst teplot bude poměrně...

Předpověď počasí na noc a pátek 31. července - anotační foto

Předpověď počasí na noc a pátek 31. července

30.07.2015 09:33 Praha - Od západu k nám bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu, informuje chmi.cz.

Irák zasáhla vlna veder, kolabují dodávky elektřiny. Vláda dala lidem volno - anotační foto

Irák zasáhla vlna veder, kolabují dodávky elektřiny. Vláda dala lidem volno

30.07.2015 08:34 Bagdád - Irák zasáhla letos už druhá vlna extrémních veder. Teploty mají překonat 50 stupňů, vláda proto...

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 30. července - anotační foto

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 30. července

29.07.2015 09:35 Praha - Kolem tlakové níže nad jižní Skandinávií k nám bude nadále proudit chladnější vzduch od západu, uvedl...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 7449 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama