Česko zasáhlo extrémní sucho

Praha - Konec letošního léta je nejsušší za desítky let. Některé obce musely začít šetřit vodou a pokud se situace nezlepší, plánují přistavit cisterny. V Krkonošském národním parku vyschla koryta potoků a říček. Informace přineslo sobotní vydání Lidových novin (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ředitel Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka prohlásil, že podobné sucho v Krkonoších za posledních třicet let nepamatuje. "V posledních týdnech nebyly výrazné srážky. Když už pršelo, byly to přívalové deště, které z hor rychle odtekly, a navíc napáchaly značné škody," vysvětlil.

Vysychající potoky, říčky, studny a tvrdá půda jsou neštěstím i pro zemědělce. Někteří z nich prohlašují, že je takové sucho, že vítr odnáší to, co zaseli. V některých obcích na Olomoucku a Zlínsku také starostové vyhlásili, že je nutné šetřit vodou. V obci Bělkovice-Laštany na Olomoucku začali pravidelně sledovat hladinu obecní studny. Obec ještě nemá vodovod a tak je na podzemní vodě závislá.

Na Moravě jsou úhrnné srážky za letošní srpen a září nejnižší za posledních padesát let. Meteorologové proto nabádají k opatrnosti před nebezpečím požárů.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstraha: Na Moravě hrozí silné bouřky s přívalovým deštěm

23.05.2017 11:13 Praha - Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami z tepla a krupobitím. Hrozí dnes…

Předpověď počasí na noc a středu 24. května

23.05.2017 09:22 Praha - Studená fronta přejde přes naše území k východu, za ní bude na naše území proudit…

Předpověď počasí na noc a úterý 23. května

22.05.2017 09:40 Praha - Nad střední Evropou se bude vytvářet nevýrazná oblast nižšího tlaku vzduchu, informuje chmi…

Příští týden přijde léto, potom nastane zlom

21.05.2017 22:33 Aktualizováno Praha - Příští týden vystoupí teploty nejvýš na 25 stupňů Celsia, ojediněle se mohou objevit bouřky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama