Česko zasáhlo extrémní sucho

Praha - Konec letošního léta je nejsušší za desítky let. Některé obce musely začít šetřit vodou a pokud se situace nezlepší, plánují přistavit cisterny. V Krkonošském národním parku vyschla koryta potoků a říček. Informace přineslo sobotní vydání Lidových novin (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ředitel Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka prohlásil, že podobné sucho v Krkonoších za posledních třicet let nepamatuje. "V posledních týdnech nebyly výrazné srážky. Když už pršelo, byly to přívalové deště, které z hor rychle odtekly, a navíc napáchaly značné škody," vysvětlil.

Vysychající potoky, říčky, studny a tvrdá půda jsou neštěstím i pro zemědělce. Někteří z nich prohlašují, že je takové sucho, že vítr odnáší to, co zaseli. V některých obcích na Olomoucku a Zlínsku také starostové vyhlásili, že je nutné šetřit vodou. V obci Bělkovice-Laštany na Olomoucku začali pravidelně sledovat hladinu obecní studny. Obec ještě nemá vodovod a tak je na podzemní vodě závislá.

Na Moravě jsou úhrnné srážky za letošní srpen a září nejnižší za posledních padesát let. Meteorologové proto nabádají k opatrnosti před nebezpečím požárů.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko sevřel letní mráz. Předpověď počasí na další dny

19.09.2017 22:11 Aktualizováno Praha - Meteorologové zaznamenali dnes ráno mráz nejen v horských mrazových kotlinách. Teploty pod…

Předpověď počasí na noc a středu 20. září

19.09.2017 09:31 Praha - Počasí u nás bude ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní nad Slovenskem, oddělující teplý…

Předpověď počasí na noc a úterý 19. září

18.09.2017 09:28 Praha - Na frontálním rozhraní se nad severním Jadranem vytvoří tlaková níže a počasí u nás ovlivňí…

Předpověď počasí na noc a pondělí 18. září

17.09.2017 09:28 Praha - Frontální rozhraní postoupí ze střední Evropy dále k východu a počasí u nás přechodně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama