Oblaka prachu zahalila australské Sydney

Sydney - Prachová bouře se ve středu přehnala přes východní část Austrálie. V Sydney mračna prachu přerušila leteckou i pozemní dopravu, úřady varovaly před možnými zdravotními problémy, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

oranžová bouře v australském Sydney

"Ohrožení jsou starší občané, děti, těhotné ženy a lidé se srdečními a plicními nemocemi," řekl Wayne Smith z ministerstva zdravotnictví státu Nový Jižní Wales. Lidé mající astma nebo obtíže s dýcháním by pak měli zůstat doma a vůbec nevycházet ven.

Podle meteorologů za prachovou bouři může velká studená fronta nad Novým Jižním Walesem, která způsobila několik prudkých bouří a silný vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Ten zvířil prach v australském vnitrozemí a spolu s dýmem z požárů ho v obrovském množství přenesl nad tento nejlidnatější stát Austrálie.

"Je to bezprecedentní. Vidíme zemi, vítr a oheň pohromadě," řekl Dick Whitaker z televizního kanálu o počasí Weather Chanell.

Kvůli snížené viditelnosti byly mezinárodní lety odkloněny ze Sydney na jiná letiště. Přestaly jezdit i trajekty v sydneyském přístavu, úřady varovaly řidiče i před jízdou automobilem.

Prach také spustil poplach hlásičů kouře v několika budovách ve městě. Obyvatelům Sydney prachová bouře připomínala hollywoodský katastrofický film.

Oblaka prachu se rozprostírala stovky kilometrů podél pobřeží i do vnitrozemí. Tam, kde prší, se prach měnil přímo ve vzduchu v bláto. To by ale podle meteorologů mohlo pomoct pročistit vzduch. Podle jejich předpovědi by prach ve vzduchu měl zůstat ještě několik hodin, dokud se neuklidní vítr.

Témata: Počasí | Austrálie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká nás nejteplejší konec května za posledních 9 let. Celé Česko zasáhnou…

28.05.2017 13:02 Aktualizováno ROZHOVOR - Čeká nás velmi teplý konec května, zároveň je ale třeba počítat s tím, že v polovině…

Předpověď počasí na noc a pondělí 29. května

28.05.2017 09:30 Praha - Po zadní straně tlakové výše nad jihovýchodní Evropou k nám bude proudit velmi teplý vzduch…

Léto o měsíc dřív, teploty budou lákat k vodě. Dlouhodobá předpověď

27.05.2017 15:09 Aktualizováno Praha - Období od 29. května do 25. června 2017 bude jako celek teplotně mírně nadprůměrné, uvedl…

Předpověď počasí na noc a neděli 28. května

27.05.2017 09:52 Praha - Po zadní straně tlakové výše, která postoupí ze střední Evropy dále k jihovýchodu, k nám…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama