Podle svědků řádilo v Přibyslavi tornádo

PŘIBYSLAV - Stovky krychlových metrů lesa v tomto týdnu na Přibyslavsku podle některých svědků poničilo tornádo. Podle starosty Přibyslavi Jana Štefáčka vzdušný vír vidělo několik místních obyvatel.

Přidejte svůj názor

Tornádo

Nasvědčuje tomu i kruhový způsob, jakým stromy při bouřce padaly. Přístroje meteorologů však tuto informaci nepotvrdily. "V místě, kde stromy popadaly, jsme zaznamenali největší rychlost větru asi 20 metrů za vteřinu, což tornádo není," uvedl královehradecký meteorolog Dušan Čičman s tím, že rychlost tornáda se pohybuje kolem 30 metrů za vteřinu. Zároveň ale připustil, že tornádo mohlo lesem na Přibyslavsku prolétnout, aniž by ho měřicí přístroje zaznamenaly.

Přestože tornáda nejsou v Česku tak obvyklým jevem, jako třeba v severní Americe, letos je meteorologové zaznamenali také v Moravských Budějovicích a na Domažlicku.

Pokud se člověk ocitne v blízkosti tornáda, odborníci radí, aby raději vyhledal nějaký pevný úkryt v krajině - například terénní nerovnost nebo příkop, který by jej ochránil před létajícími předměty. "Raději se vyhněte autům a vysokým stromům. Padající stromy či velké větve představují vedle zásahu bleskem nejčastější příčinu úmrtí v důsledku konvektivních bouří," radí na svých internetových stránkách hydrometeorologický ústav.

Témata: Tornádo | Bouřky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká nás nejteplejší konec května za posledních 9 let. Celé Česko zasáhnou…

28.05.2017 13:02 Aktualizováno ROZHOVOR - Čeká nás velmi teplý konec května, zároveň je ale třeba počítat s tím, že v polovině…

Předpověď počasí na noc a pondělí 29. května

28.05.2017 09:30 Praha - Po zadní straně tlakové výše nad jihovýchodní Evropou k nám bude proudit velmi teplý vzduch…

Léto o měsíc dřív, teploty budou lákat k vodě. Dlouhodobá předpověď

27.05.2017 15:09 Aktualizováno Praha - Období od 29. května do 25. června 2017 bude jako celek teplotně mírně nadprůměrné, uvedl…

Předpověď počasí na noc a neděli 28. května

27.05.2017 09:52 Praha - Po zadní straně tlakové výše, která postoupí ze střední Evropy dále k jihovýchodu, k nám…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama