Dne 23.7 ještě nikdy nebylo tak teplo, padl rekord

PRAHA - Na třech meteorologických stanicích v metropoli byl ve čtvrtek překonán teplotní rekord. Na Karlově se rtuť teploměru ve 14.00 vyšplhala na 34,2 °C, potvrdil Mediafaxu meteorolog Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor

Na pražském Karlově tak byl pokořen dosavadní rekord z roku 1988, kdy na tamní meteorologické stanici naměřili o pouhých pět desetin stupňů Celsia méně.

Ze stejného roku pochází i dosavadní nejvyšší teplota, jakou kdy zaznamenala stanice v Praze-Ruzyni. "Zatímco v roce 1988 jsme v Ruzyni naměřili 32,7 stupňů Celsia, dnes se teploměr zastavil na hodnotě 33,4 stupně Celsia," uvedl meteorolog.

Nový rekord si na svůj účet může připsat i libušská stanice, kde teploty dvě hodiny po poledni dosahovaly 33,1 stupně Celsia. Před třemi lety, kdy tu bylo naposledy pokořeno teplotní maximum, to přitom bylo o čtyři desetiny méně.

Ještě více, 35,7 °C, naměřili meteorologové v Českých Budějovicích, kde padl osmdesát let starý teplotní rekord z roku 1929, a to 33,3 stupně Celsia. V jižních Čechách se třicítce blíží i teploty na horách a teploty v ostatních městech a místech kraje se rovněž pohybují mezi 33 až 35 stupni Celsia.

Odpoledne mají ale na celé území republiky včetně jižních Čech dorazit bouřky doprovázené prudkým deštěm, krupobitím a především silných vichrem. "V nárazech by mohl dosahovat až 80 kilometrů v hodině, na horách pak i 100 kilometrů,“ dodal jihočeský meteorolog Gustav Sysel.

V pátek se budou teploty pohybovat maximálně do 26 stupňů Celsia. Nejchladněji v tomto týdnu má být v sobotu, kdy rtuť teploměru vyšplhá maximálně do 20 stupňů Celsia.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy začne v Česku sněžit? A kdy přezout gumy na zimní? Ptali jsme se…

19.10.2017 11:07 ROZHOVOR - Babí léto si dalo sbohem a ačkoliv není ještě všem teplým dnům definitivně konec, je…

Předpověď počasí na noc a pátek 20. října

19.10.2017 09:45 Praha - Nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu nad střední Evropou bude slábnout. Odpoledne začne…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 19. října

18.10.2017 09:50 Praha - Nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu, informuje chmi…

V Česku padly teplotní rekordy na polovině stanic

17.10.2017 20:12 Praha - V Česku dnes opět panovalo krásné počasí, na pěti stanicích byl zaznamenán letní den, tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama