Česko zasáhl vydatný déšť a silný vítr

Praha - Vydatný déšť, který na Šumavě vyvolal lokální záplavy, bude podle meteorologů zvedat hladiny řek až do čtvrtka, na jihu Čech platí až do čtvrtečních 12 hodin stav povodňového ohrožení. Toky stoupaly i v dalších regionech, hasiči pomáhali odstraňovat následky zátop i silného větru.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Území Jihočeského kraje zasáhne v noci na středu další vlna srážek, hladiny řek mohou zase stoupat. Tomáš Vlasák z jihočeské hydrologické služby řekl v úterý navečer agentuře Mediafax, že největší vzestup hladiny lze očekávat na Blanici v Podedvorech a Blanickém mlýnu nad Husineckou přehradou. Zatímco řeka Černá v Líčově a v Benešově nad Černou zvolna klesá, řeka Blanice a Zlatý potok, přítok Blanice pod Husineckou přehradou dosáhnou podle hydrologů svého maxima v noci na středu. "Na Blanici v Podedvorech a u Blanického mlýna, stejně jako na Zlatém potoce očekáváme překročení třetího stupně povodňové aktivity v noci na středu. Řeka Černá v Benešově nad Černou a v Líčově už pozvolna klesají, klesá i hladina Malše v Římově. Noční srážky by mohly pokles zastavit, možný je i mírný vzestup hladiny, úterních maxim by ale hladina dosáhnout neměla," řekl Vlasák. Očekává se i vzestup hladiny Lužnice. Na zvýšenou hladinu Vltavy a Malše se připravují také České Budějovice. "Vltava by výrazně stoupat neměla, Malše ale vykazuje vzestup hladiny a kulminovat by měla v noci. Očekáváme druhý stupeň povodňové aktivity," uvedl Vlasák.

Situace se uklidňuje i na horních tocích řek v západočeské části Šumavy. Agenturu Mediafax o tom informovala Kateřina Štěrbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. "První stupeň povodňové aktivity trvá na Otavě v Rejštejně i v Sušici a na řece Křemelná ve Stodůlkách. Na těchto tocích již hladina kulminuje," řekla Štěrbová.

Srážky by měly na území kraje pokračovat i v noci a ve středu dopoledne, neměly by však dosáhnout intenzity předešlé noci. "Očekáváme zataženo s deštěm na většině území kraje. Největší intenzity dosáhne déšť na Šumavě a v Novohradských horách. Intenzita srážek ale nebude tak silná, zatímco v noci na úterý napadlo v horách až sto milimetrů srážek, tentokrát očekáváme maxima kolem čtyřiceti milimetrů," řekl agentuře Mediafax Jaroslav Hitermuller z českobudějovického meteorologického ústavu.

Na Vysočině hladiny řek v úterý stoupaly, povodně ale nehrozí. Na všech tocích panuje normální stav, řekl v úterý agentuře Mediafax pracovník dispečinku Povodí Moravy. V kraji Vysočina prší téměř nepřetržitě od pondělí. Zřejmě nejvíce stoupají řeky na Třebíčsku. Třikrát vyšší hladinu má oproti normálu Balinka v Balinách, o 20 centimetrů výš je řeka Jihlava v Třebíči-Ptáčově. Naopak klesá nebezpečná říčka Doubrava v Bílku na Havlíčkobrodsku.

Hladina řeky Stonávky klesla v úterý odpoledne pod 1. povodňový stupeň, na 1. stupni zůstává Lučina, ale její hladina dále nestoupá. Ani na dalších tocích Moravskoslezského kraje se neočekávají prudké vzestupy hladin, informovalo o tom na svém webu Povodí Odry. V Moravskoslezském kraji prší už třetí den, hladiny řek pramenících v Jeseníkách však nestoupají tak rychle, jak meteorologové předpokládali.

Dlouhotrvající vydatný déšť, který předpovídali hydrometeorologové pro severní svahy Jeseníků, sice přišel, ale vzestup hladin se v úterý v poledních hodinách po zmírnění srážek zastavil. Řeka Vidnávka tak kulminovala na 127 centimetrech, což je tři centimetry pod hranicí prvního povodňového stupně. Většina ostatních řek v Olomouckém kraji teče k jihu do řeky Moravy. Ta měla například v Olomouci v úterý nižší průtok než jindy malá říčka Vidnávka. Na severní straně Jeseníků totiž leckde spadlo za posledních 24 hodin i přes 50 milimetrů srážek.

Vlivem čtyřiadvacetihodinových silných dešťů se mírně zvedají hladiny řek na jižní Moravě. Žádný z vodních toků však stále nedosahuje ani prvního stupně povodňové aktivity, řekla v úterý agentuře Mediafax dispečerka Povodí Moravy Michaela Juříčková."Největší srážkové úhrny se pohybovaly v rozmezí mezi třiceti až čtyřiceti milimetry za den," upřesnila. Nejsilněji pršelo na Znojemsku, kde v Landštejně na potoku Pstruhovice naměřili vodohospodáři 43 milimetrů srážek. V povodí Dyje pak zaznamenala měřicí stanice v Podhradí 31 milimetrů srážek za den.

Od pondělní noci do úterního odpoledne poskytli krajští hasiči Libereckého kraje technickou pomoc při odstraňování tří desítek popadaných stromů ze silnic. Mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková řekla v úterý agentuře Mediafax, že vichr nejvíce řádil na Semilsku v Rokytnici nad Jizerou. Na Liberecku a Českolipsku zatarasily dva spadlé stromy železniční trať. Do jednoho stromu narazil v úterý časně ráno vlak, ale i tato nehoda zůstala bez zranění.

Ke třem desítkám případů popadaných stromů a poničených střech vyjížděli v noci na úterý a během rána také hasiči Královéhradeckého kraje. Jejich mluvčí Martina Žahourková agentuře Mediafax řekla, že nejvážnější situace byla Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku. Silný nárazový vítr poškodil část střechy domu v ulici 1. máje v Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku a také střechu rodinného domu v obci Bystré.

V průběhu noci na úterý zasahovali hasiči v Ústeckém kraji celkem osmnáctkrát. Agenturu Mediafax o tom informoval Lukáš Marvan, mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Nejvíce výjezdů hasiči zaznamenali na Teplicku.

Celkem šest stromů padlých pod náporem větru museli od pondělního odpoledne do úterního rána odstraňovat hasiči v Olomouckém kraji. Agentuře Mediafax to sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková s tím, že to bylo převážně v Jeseníkách.

Nárazy větru až sto kilometrů v hodině, vyvrácené stromy a výpadky proudu přinesla vichřice na vrcholcích Krušných hor. "Na Karlovarsku bylo velmi riskantní projíždět některé lesní úseky, konkrétně silnice v okolí Klínovce a pod Plešivcem," řekl agentuře Mediafax dispečer Krajské správy a údržby silnic Josef Bulka.

Témata: Počasí | Vichřice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko sevřel letní mráz. Předpověď počasí na další dny

19.09.2017 22:11 Aktualizováno Praha - Meteorologové zaznamenali dnes ráno mráz nejen v horských mrazových kotlinách. Teploty pod…

Předpověď počasí na noc a středu 20. září

19.09.2017 09:31 Praha - Počasí u nás bude ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní nad Slovenskem, oddělující teplý…

Předpověď počasí na noc a úterý 19. září

18.09.2017 09:28 Praha - Na frontálním rozhraní se nad severním Jadranem vytvoří tlaková níže a počasí u nás ovlivňí…

Předpověď počasí na noc a pondělí 18. září

17.09.2017 09:28 Praha - Frontální rozhraní postoupí ze střední Evropy dále k východu a počasí u nás přechodně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama