Meteorologové vyhlásili ve třech krajích třetí povodňový stupeň

Praha - Na řece Černé byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, na Malši u obce Pořešín druhý. Česko budou trápit silné deště a s nimi související hrozba povodní až do středečního poledne. V horských oblastech severních Čech hrozí vítr až 100 km za hodinu.

Přidejte svůj názor

Zatímco druhý stupeň znamená pohotovost, třetí stupeň povodňové aktivity, který se týká Černé, signalizuje již podle Českého hydrometeorologického ústavu stav ohrožení.

V horských oblastech zejména na severu Česka podle meteoroložky Dagmar Honsové z Meteopressu nabírá vítr rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. V průběhu dne by jeho síla mohla vystoupat až na 100 kilometrů za hodinu. Jeho intenzita by měla začít slábnout až ve čtvrtek.

"Čerstvý vítr fouká na celém území České republiky. V nížinách dosahuje rychlosti do 70 kilometrů za hodinu. Platí to zejména pro Karlovarský, Liberecký, Ústecký a Moravskoslezský kraj," informovala Mediafax Honsová.

Stav povodňové bdělosti meteorologové vyhlásili pro Plzeňský a Zlínský kraj. Povodňová pohotovost, která již znamená vysoký stupeň nebezpečí, se týká trojice krajů - Jihočeského, Olomouckého a Moravskoslezského, což jsou oblasti, které bude podle Českého meteorologického ústavu sužovat silný trvalý déšť. Se silným deštěm se však potýkají také obyvatelé Plzeňského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Jihomoravského a Zlínského kraje.

Vydatné srážky trvalejšího charakteru lze podle meteorologů očekávat zejména v úterý, ve středu už by měl déšť pozvolna ustávat. Nejvíce přitom naprší v oblasti Jeseníků, Beskyd, Šumavy a Novohradských hor, kde by mělo spadnout 30 až 70 milimetrů srážek. Na zbytku území České republiky se budou srážkové úhrny pohybovat od 10 do 30 milimetrů.

Meteorologové doporučují, aby lidé sledovali aktuální vývoj situace a předpovědi v médiích či na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Řidiči by měli při silném dešti dostatečně snížit rychlost svého vozu a zabránit tak nebezpečí aquaplaningu. Pokud voda zatopí silnici, v žádném případě by do ní neměli vjíždět. Meteorologové varují také před nebezpečím zatopení níže položených míst, údolních poloh a sklepů.

Témata: Počasí | Povodně | Vichřice
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Meteorologové vyhlásili ve třech krajích třetí povodňový stupeň

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Rychlé tání sněhu zvedá hladiny řek, Mandava ve Varnsdorfu je na druhém stupni - anotační foto

Rychlé tání sněhu zvedá hladiny řek, Mandava ve Varnsdorfu je na druhém…

21.02.2017 10:47 Aktualizováno Varnsdorf/Chomutov - Na řece Mandavě v severočeském Varnsdorfu platí druhý stupeň povodňové…

Předpověď počasí na noc a středu 22. února - anotační foto

Předpověď počasí na noc a středu 22. února

21.02.2017 09:37 Praha - V čerstvém západním proudění bude přes střední Evropu postupovat další frontální systém z…

Írán zasáhly písečné bouře, vláda z nich obvinila sousední Irák - anotační foto

Írán zasáhly písečné bouře, vláda z nich obvinila sousední Irák

20.02.2017 16:39 Teherán - Oblasti jihozápadně od Teheránu již několik dní sužují písečné bouře, které mají za…

Na Česko se ženou prudké deště a vichřice, hrozí povodně - anotační foto

Na Česko se ženou prudké deště a vichřice, hrozí povodně

20.02.2017 10:48 Praha - Zima je námi a do Česka se postupně dostává jaro. To se projeví nejen vyššími teplotami v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama