Meteorologové vyhlásili ve třech krajích třetí povodňový stupeň

Praha - Na řece Černé byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, na Malši u obce Pořešín druhý. Česko budou trápit silné deště a s nimi související hrozba povodní až do středečního poledne. V horských oblastech severních Čech hrozí vítr až 100 km za hodinu.

Přidejte svůj názor

Zatímco druhý stupeň znamená pohotovost, třetí stupeň povodňové aktivity, který se týká Černé, signalizuje již podle Českého hydrometeorologického ústavu stav ohrožení.

V horských oblastech zejména na severu Česka podle meteoroložky Dagmar Honsové z Meteopressu nabírá vítr rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. V průběhu dne by jeho síla mohla vystoupat až na 100 kilometrů za hodinu. Jeho intenzita by měla začít slábnout až ve čtvrtek.

"Čerstvý vítr fouká na celém území České republiky. V nížinách dosahuje rychlosti do 70 kilometrů za hodinu. Platí to zejména pro Karlovarský, Liberecký, Ústecký a Moravskoslezský kraj," informovala Mediafax Honsová.

Stav povodňové bdělosti meteorologové vyhlásili pro Plzeňský a Zlínský kraj. Povodňová pohotovost, která již znamená vysoký stupeň nebezpečí, se týká trojice krajů - Jihočeského, Olomouckého a Moravskoslezského, což jsou oblasti, které bude podle Českého meteorologického ústavu sužovat silný trvalý déšť. Se silným deštěm se však potýkají také obyvatelé Plzeňského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Jihomoravského a Zlínského kraje.

Vydatné srážky trvalejšího charakteru lze podle meteorologů očekávat zejména v úterý, ve středu už by měl déšť pozvolna ustávat. Nejvíce přitom naprší v oblasti Jeseníků, Beskyd, Šumavy a Novohradských hor, kde by mělo spadnout 30 až 70 milimetrů srážek. Na zbytku území České republiky se budou srážkové úhrny pohybovat od 10 do 30 milimetrů.

Meteorologové doporučují, aby lidé sledovali aktuální vývoj situace a předpovědi v médiích či na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Řidiči by měli při silném dešti dostatečně snížit rychlost svého vozu a zabránit tak nebezpečí aquaplaningu. Pokud voda zatopí silnici, v žádném případě by do ní neměli vjíždět. Meteorologové varují také před nebezpečím zatopení níže položených míst, údolních poloh a sklepů.

Témata: Počasí | Povodně | Vichřice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a středu 31. května

30.05.2017 09:47 Praha - V noci bude postupovat z našeho území k jihovýchodu studená fronta. Za ní se začne do…

Vlnu veder dnes utnou silné bouřky s krupobitím. Připravte se

30.05.2017 07:29 Aktualizováno Praha - Česko dnes zasáhnou tropické teploty i bouřky. Ty nejprve dorazí do západních Čech, pak…

Česko má za sebou tropický den, teploměry ukazovaly před 30 stupňů

29.05.2017 19:04 Praha - Na 61 místech v Česku byl dnes podle meteorologů tropický den, tedy den s teplotou nad 30…

Předpověď počasí na noc a úterý 30. května

29.05.2017 09:56 Praha - Ze západní do střední Evropy postoupí zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude vrcholit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama