Experti varují: Polovina světa díky prudkému globálnímu oteplování může být neobyvatelná

Část Číny, Indie a východ Spojených států se mohou v letních měsících stát příliš horkými oblastmi pro život člověka, varují experti.

Přidejte svůj názor

Steven Sherwood, klimatolog z Yaleské univerzity (Yale University) včera na konferenci o globálním oteplování prohlásil, že lidé nebudou schopni se adaptovat na tak příliš vysoké teploty.

Fyziologická hranice pro lidské tělo bude překročena, pokud se globální oteplení změní o 7 stupňů Celsia oproti úrovni teplot, která byla před masivním rozvojem průmyslu. Podle Sherwooda je toto poměrně reálná představa, pokud lidstvo nepřestane spalovat fosilní paliva. Přitom není důvod, proč s tím nepřestat.

Zpráva IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) z roku 2007 říká, že by průměrná teplota v 21. století mohla vzrůst o 6 stupňů Celsia a to za předpokladu, pokud budou stejným tempem růst i emise. Vědci tento týden v Kodani na právě probíhajícím  kongresu o změnách podnebí  (Copenhagen Climate Congress)  přiznali, že IPCC mohla podcenit sílu problému o čemž vypovídá fakt, že se emise od roku 2000 zvedly více, než se očekávalo.

Sherwood dodal, že při sedmi stupňovém rozdílu se části světa stanou neobyvatelnými a při deseti stupňovém rozdílu změna klimatu postihne většinu populace.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstraha: Na Moravě hrozí silné bouřky s přívalovými deštěm

23.05.2017 11:13 Praha - Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami z tepla a krupobitím. Hrozí dnes…

Předpověď počasí na noc a středu 24. května

23.05.2017 09:22 Praha - Studená fronta přejde přes naše území k východu, za ní bude na naše území proudit…

Předpověď počasí na noc a úterý 23. května

22.05.2017 09:40 Praha - Nad střední Evropou se bude vytvářet nevýrazná oblast nižšího tlaku vzduchu, informuje chmi…

Příští týden přijde léto, potom nastane zlom

21.05.2017 22:33 Aktualizováno Praha - Příští týden vystoupí teploty nejvýš na 25 stupňů Celsia, ojediněle se mohou objevit bouřky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama