Připravte se na úmorná vedra, ochlazení nečekejme, varuje meteoroložka

ROZHOVOR - Vlna tropického horka, která postihla Českou republiku, vydrží celý týden. Ani potom si však příliš neoddechneme. Horkých dnů má být podle Dagmar Honsové v srpnu hodně. Uvedla to v rozhovoru pro EuroZprávy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Léto

Proč je v současné době takové teplo?

Po sobotním přechodu teplé fronty začal do Česka proudit velmi teplý vzduch do jihozápadu. Protože je v současné době nízká oblačnost, vzduch se zahřívá velmi rychle.

Jaké počasí máme očekávat v nejbližších dnech?

Tropické a bohaté na bouřky. Do Česka proudí teplý vzduch od jihozápadu, ale také se tu vlní studená fronta, takže se během odpoledních hodin budou tvořit i lokální přeháňky a bouřky. Tropické budou nejen dny, ale také noci. Díky tomu teplota nebude klesat pod 20° Celsia, především ve městech, kde se projeví zástavba.

Jak vysokých teplot počasí dosáhne?

Nejteplejším dnem bude úterý prvního srpna, kdy rtuť teploměrů stoupne ke 39° Celsia. Do konce týdne však v Čechách očekáváme teploty mezi 26 a 32°Celsia. Na Moravě a ve Slezsku se lidé mohou připravovat na teploty až 34° Celsia. I minima se budou držet mezi 16 a 22° Celsia.

Jak dlouho toto počasí vydrží?

Tropický bude celý týden, mírné ochlazení přinese příští pondělí. Teploty klesnou na hodnoty mezi 24 až 28° Celsia. Zatím to však vypadá, že srpen přinese více tropických dnů než červenec. V Praze jich za červenec bylo jen pět.

Přijde brzy ochlazení?

Mírné ochlazení přijde za týden. Nelze však očekávat prudké snížení teplot, jako tomu bylo poslední červencový týden. To teploty klesly až k 15° Celsia.

Ohrožuje horko lidské zdraví?

Horko je náročné pro všechny, nejvíce však pro starší generace, těhotné, astmatiky, kardiaky a novorozence. Je třeba dodržovat klidový režim, jinak kolaps z horka hrozí i zdravým jedincům.

Jak by se lidé měli chránit před horkem?

Nejdůležitější je dodržovat pitný režim a vyhýbat se alkoholickým nápojům. Lidé by měli své dny přizpůsobit teplotám – mezi jedenáctou a čtvrtou odpoledne se vyhýbat pohybu venku, nutné práce vykonávat po ránu a omezit aktivitu. Do jídelníčku je vhodný nápad zařadit více ovoce a zeleniny. Pokud to není nutné, nejezdit automobilem, a větrat v noci. Horko je nebezpečné i pro zvířata, a proto by jim majitelé měli zajistit dostatek tekutin.

Můžeme očekávat zvýšený výskyt bouřek?

Bouřky se určitě budou vyskytovat. Budou však především lokální, hlavně v oblasti Čech. Nejvíc jich hrozí ve středu a ve čtvrtek.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaro se do Česka nechystá. Nová předpověď odpůrce zimy nepotěší

24.03.2018 16:12 Praha - Chladné počasí zůstane v Česku minimálně do konce března, v polovině dubna má být už…

Předpověď počasí na noc a neděli 24. března

24.03.2018 16:09 Praha - Počasí u nás bude nadále ovlivňovat okraj tlakové výše nad východní Evropou, její vliv bude…

Předpověď počasí na noc a sobotu 24. března

23.03.2018 09:35 Praha - Počasí u nás bude ovlivňovat okraj tlakové výše nad východní Evropou, informuje chmi.cz.

Předpověď počasí na noc a pátek 23. března

22.03.2018 09:50 Praha - Nad naším územím se bude rozpadat okluzní fronta, informuje chmi.cz.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama