Celou Moravu zahalil dusivý smog, v Brně zvažují MHD zdarma

Praha/Brno/Olomouc - Na celé jižní Moravě trvá smogová situace. Meteorologové ji vyhlásili v pondělí dopoledne nejdřív jen pro Brno, večer ji rozšířili na celý kraj. Špatně se dýchá také v Praze, Olomouckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Přidejte svůj názor

Celou Moravu zahalil dusivý smog, v Brně zvažují MHD zdarma - anotační foto

Na všech měřicích stranicích na jižní Moravě je překročen limit pro koncentraci polétavého prachu v ovzduší, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Smogová situace se vyhlašuje, pokud aspoň na polovině stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles.

"Situace je důsledkem dálkového transportu znečištění, které už o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a postupně se přesouvá stále jižněji," řekl ČTK Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Brněnští radní mají dnes od 12:00 jednat o tom, zda bude městská hromadná doprava v krajském městě v obdobích smogu zdarma. Dnes ale podle primátora Petra Vokřála (ANO) MHD v Brně zdarma ještě není a nebude.

"Celé toto opatření má být motivací, aby lidé nepoužívali individuální automobilovou dopravu. V okamžiku, kdy to (dnes) vyhlásíme, tak poškodíme jedině dopravní podnik a z hlediska ekologického to bude mít nulový dopad. Kdo (dnes) ráno odjel autem do práce, odjede jím i odpoledne," uvedl Vokřál. Náměstek primátora Martin Ander (SZ) v pondělí uvedl, že dnes navhrne mimořádné opatření, které by umožnilo co nejrychlejší zavedení MHD zdarma v době smogu.

Brněnský primátor Vokřál uvedl, že lidé mají sledovat webové stránky města. Brněnská radnice dnes ráno k tématu svolala mimořádnou tiskovou konferenci, chtěla prý zabránit chaosu. Podle Vokřála totiž řada lidí městskou dopravou jezdí už nyní v domnění, že je jízda zadarmo.

V Prostějově i Olomouci dnes denní koncentrace polétavého prachu překračují limit 50 mikrogramů na metr krychlový trojnásobně. "Smogová situace v Olomouckém kraji trvá. Zatím je výhled nepříznivý na dnešek a středu, od čtvrtka by se rozptylové podmínky mohly zlepšovat, ale výraznější změnu lze zřejmě očekávat až od pátku," řekl dnes ČTK Roman Volný z ostravského pracoviště ČHMÚ. V Přerově kvůli množství prachu v ovzduší dnes od 09:00 začala opět jezdit MHD zdarma.

Psali jsme:  

Smogová situace je na celé Moravě, ale i v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. "Očekává se, že rozptylové podmínky mírně nepříznivé až nepříznivé budou pokračovat. Zatím to vypadá, že až do pátku," uvedl hradecký meteorolog Imrich  Drapák. Vyhlášení regulace nepředpokládá.

Také v Praze vyhlásili meteorologové kvůli vysokým koncentracím prachu v ovzduší smogovou situaci. Současně nevyloučili to, že by v blízké době mohl být vyhlášen i signál regulace, kdy musejí například podniky omezit výrobu. V hlavním městě byla tato situace naposledy na počátku února. Pražský magistrát tehdy vyzval řidiče, aby omezili jízdy autem. Zvláštní opatření Praha nechystala. Při smogové regulaci v polovině ledna vedení města zvažovalo zavedení MHD zdarma, nakonec od toho upustilo. Magistrát může také omezit vjezd aut do centra, o této variantě ale zatím Praha neuvažovala.

Meteorologové při smogu doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Podle doporučení meteorologů by lidé také měli omezit jízdu auty a přednostně by měli využívat městskou hromadnou dopravu.

Témata: Smog | Počasí | Brno
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Celou Moravu zahalil dusivý smog, v Brně zvažují MHD zdarma

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Spoušť v Kalifornii: Bouře si vyžádala tři mrtvé, pod auty v Los Angeles se propadla silnice - anotační foto

Spoušť v Kalifornii: Bouře si vyžádala tři mrtvé, pod auty v Los Angeles…

19.02.2017 09:08 Los Angeles - Jih Kalifornie zasáhla nejhorší bouře za posledních pět let, úřady hlásí nejméně tři…

Jaro klepe na dveře? Čekají nás nadprůměrně teplé dny - anotační foto

Jaro klepe na dveře? Čekají nás nadprůměrně teplé dny

18.02.2017 14:34 Aktualizováno Praha - Český hydrometeorologický ústav dnes vydal dlouhodobou předpověď. První týden (20.-26.1.)…

Írán čelí záplavám a písečným bouřím, poslanci žádají pomoc pro zasažené - anotační foto

Írán čelí záplavám a písečným bouřím, poslanci žádají pomoc pro zasažené

18.02.2017 11:50 Teherán - Zatímco na severu Íránu silně sněží, jih bojuje se záplavami a písečnými bouřemi. Padesát…

Předpověď počasí na noc a neděli 19. února - anotační foto

Předpověď počasí na noc a neděli 19. února

18.02.2017 09:48 Praha - Tlaková výše nad střední Evropou zeslábne a večer postoupí nad Čechy od západu rozpadající…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama