Celou Moravu zahalil dusivý smog, v Brně zvažují MHD zdarma

Praha/Brno/Olomouc - Na celé jižní Moravě trvá smogová situace. Meteorologové ji vyhlásili v pondělí dopoledne nejdřív jen pro Brno, večer ji rozšířili na celý kraj. Špatně se dýchá také v Praze, Olomouckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Přidejte svůj názor

Smogová situace

Na všech měřicích stranicích na jižní Moravě je překročen limit pro koncentraci polétavého prachu v ovzduší, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Smogová situace se vyhlašuje, pokud aspoň na polovině stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles.

"Situace je důsledkem dálkového transportu znečištění, které už o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a postupně se přesouvá stále jižněji," řekl ČTK Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Brněnští radní mají dnes od 12:00 jednat o tom, zda bude městská hromadná doprava v krajském městě v obdobích smogu zdarma. Dnes ale podle primátora Petra Vokřála (ANO) MHD v Brně zdarma ještě není a nebude.

"Celé toto opatření má být motivací, aby lidé nepoužívali individuální automobilovou dopravu. V okamžiku, kdy to (dnes) vyhlásíme, tak poškodíme jedině dopravní podnik a z hlediska ekologického to bude mít nulový dopad. Kdo (dnes) ráno odjel autem do práce, odjede jím i odpoledne," uvedl Vokřál. Náměstek primátora Martin Ander (SZ) v pondělí uvedl, že dnes navhrne mimořádné opatření, které by umožnilo co nejrychlejší zavedení MHD zdarma v době smogu.

Brněnský primátor Vokřál uvedl, že lidé mají sledovat webové stránky města. Brněnská radnice dnes ráno k tématu svolala mimořádnou tiskovou konferenci, chtěla prý zabránit chaosu. Podle Vokřála totiž řada lidí městskou dopravou jezdí už nyní v domnění, že je jízda zadarmo.

V Prostějově i Olomouci dnes denní koncentrace polétavého prachu překračují limit 50 mikrogramů na metr krychlový trojnásobně. "Smogová situace v Olomouckém kraji trvá. Zatím je výhled nepříznivý na dnešek a středu, od čtvrtka by se rozptylové podmínky mohly zlepšovat, ale výraznější změnu lze zřejmě očekávat až od pátku," řekl dnes ČTK Roman Volný z ostravského pracoviště ČHMÚ. V Přerově kvůli množství prachu v ovzduší dnes od 09:00 začala opět jezdit MHD zdarma.

Psali jsme:  

Smogová situace je na celé Moravě, ale i v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. "Očekává se, že rozptylové podmínky mírně nepříznivé až nepříznivé budou pokračovat. Zatím to vypadá, že až do pátku," uvedl hradecký meteorolog Imrich  Drapák. Vyhlášení regulace nepředpokládá.

Také v Praze vyhlásili meteorologové kvůli vysokým koncentracím prachu v ovzduší smogovou situaci. Současně nevyloučili to, že by v blízké době mohl být vyhlášen i signál regulace, kdy musejí například podniky omezit výrobu. V hlavním městě byla tato situace naposledy na počátku února. Pražský magistrát tehdy vyzval řidiče, aby omezili jízdy autem. Zvláštní opatření Praha nechystala. Při smogové regulaci v polovině ledna vedení města zvažovalo zavedení MHD zdarma, nakonec od toho upustilo. Magistrát může také omezit vjezd aut do centra, o této variantě ale zatím Praha neuvažovala.

Meteorologové při smogu doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Podle doporučení meteorologů by lidé také měli omezit jízdu auty a přednostně by měli využívat městskou hromadnou dopravu.

Témata: Smog | Počasí | Brno
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opět hrozí ledovka a silný vítr. Předpověď do konce týdne

13.12.2017 13:36 Praha - V části Česka hrozí v noci a ve čtvrtek ráno tvorba ledovky. V Moravskoslezském kraji a v…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 14. prosince

13.12.2017 09:41 Praha - Okluzní fronta přejde přes naše území dále k východu a za ní k nám během dne bude proudit…

Předpověď počasí na noc a středu 13. prosince

12.12.2017 10:00 Praha - Od jihozápadu se k nám přechodně rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu. Ze západní do…

Vichřice napáchala paseku. Zničené střechy, popadané stromy, komplikace v…

12.12.2017 08:58 Aktualizováno Olomouc/Zlín/Ostrava/Pardubice - Extrémně silný vítr, před kterým varovali meteorologové, napáchal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama