Jaké budou letos Vánoce? Meteoroložka nemá dobré zprávy

ROZHOVOR - V Česku se během posledních dní rapidně ochladilo, přesto však rtuť teploměru ještě letos nad 20 stupňů vystoupá. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to uvedla meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress, která rovněž předvídá, že by se letošní Vánoce mohly obejít bez sněhu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Jaké budou letos Vánoce? Meteoroložka nemá dobré zprávy - anotační foto

Ještě před víkendem teploty dosahovaly téměř 30 stupňů a lámaly rekordy, najednou ale spadly zhruba o 15 stupňů dolů. Co stojí za tak rapidní teplotní změnou?

Teplé jižní proudění se během pár hodin změnilo na studený vzduch od severovýchodu, který přinesl rapidní pokles teplot. Počasí se ale vrátilo k zářijovým dlouhodobým normálům. To se projevilo nejen na odpoledních maximech, ale i ranních minimech, které jsou nyní v horských oblastech pod bodem mrazu.

Poslední dny se nesou v duchu chladných rán a odpoledne teploty nepřekračují 20 stupňů. Bude tento trend v nejbližších dnech pokračovat?

Víkend a také příští týden přinese mírný nárůst teplot – v odpoledních maximech se bude rtuť teploměru zastavovat do 22 °C, po ránu zpravidla nebudou teploty v nižších polohách klesat pod 5 °C.

Můžeme ještě letos očekávat nějaké oteplení či babí léto?

Numerické modely nyní dny babího léta slibují – první vlnu budeme skloňovat právě už nyní o víkendu a v první polovině příštího týdne. Slunečný a suchý bude také počátek října. Nejvyšší odpolední teploty už ale výrazněji přes 20 °C dosahovat nebudou.

Jaký bude letošní podzim? Máme se připravit na deštivé a zamračené dny?

Podzimní počasí je v našich zeměpisných šířkách vždy spojován s ranními mlhami a nízkou oblačností, kterých bude přibývat. Nicméně dny do poloviny října budou převážně slunečné, jen sem tam na frontě bude oblačnosti i srážek více. Pravé podzimní plískanice přinese až druhá říjnová polovina.

Za dva dny oficiálně skončí léto. Jaké bylo to letošní z hlediska teplot? Bylo něčím výjimečné?

Léto 2016 psalo v Česku téměř ukázkový scénář průběhu počasí letních prázdnin v našich zeměpisných šířkách– počasí bylo dost proměnlivé, střídaly se teplé dny s chladnějšími a slunečné s deštivými. Teplotně bylo léto velmi slabé nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem 1961-1990, který je 16,5 °C. Co se tropických dnů týče tj. den s teplotou přes 30 °C, na ty letošní prázdniny moc bohaté nebyly – v Praze jich bylo 6, což je nejméně od roku 2005. Například v Karlových Varech nebyl ani jeden, v Brně byly 3. Vynahradilo to až září.

Lze už v tuto chvíli předvídat, jaká nás čeká zima? Zažijeme Vánoce na sněhu nebo na blátě?

Nejčastěji se domníváte, že po letošním proměnlivém létě nás čeká stejně proměnlivá zima nebo hodně tuhá zima. Žádné závislosti a souvislosti v počasí ale neexistují. Jak to vypadá s „předpovědí" počasí na zimu z pohledu sezónních předpovědí? Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se na tom, jaká bude zima ve střední Evropě, zatím příliš neshodují.

Americký institut Iri očekává stejné šance pro nadprůměrné i podprůměrné hodnoty srážek i teplot. Americké centrum NCEP pak v poslední predikci vypočítává období zimních měsíců jako teplotně nadprůměrné a srážkově bez větších odchylek od normálu. S předpokladem teplé zimy se ale bude jednat spíše o srážky dešťové a to zejména v nižších polohách.

A co babské pověry? Pokud bychom se podívali na počet slupek na cibuli, potom bude zima mírná – cibule mnoho slupek nemá. Bílé Vánoce v nížinách jsou v Česku spíše raritou – platí totiž pranostika, na Adama a Evu čekejte oblevu a to až se 75 % úspěšností.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Jaké budou letos Vánoce? Meteoroložka nemá dobré zprávy

Vstupte do diskuze (10)

Doporučujeme

Celodenní mrazy budou pokračovat, změna až v únoru. Dlouhodobá předpověď - anotační foto

Celodenní mrazy budou pokračovat, změna až v únoru. Dlouhodobá předpověď

21.01.2017 15:38 Aktualizováno Praha - Studené počasí z posledních týdnů bude pokračovat až do konce ledna. Začátkem února se…

Největší mráz byl dnes v noci ve Volarech, na Vysočině padl rekord - anotační foto

Největší mráz byl dnes v noci ve Volarech, na Vysočině padl rekord

21.01.2017 11:14 Aktualizováno České Budějovice/Jihlava - Ve Volarech na Prachaticku byl dnes největší mráz v Jihočeském kraji i v…

Regulace kvůli smogu platí v pěti krajích, na Třinecku byla odvolána - anotační foto

Regulace kvůli smogu platí v pěti krajích, na Třinecku byla odvolána

21.01.2017 09:53 Praha - Při vlivu tlakové výše jsou podmínky pro rozptyl znečišťujících příměsí v atmosféře obecně…

Předpověď počasí na noc a neděli 22. ledna - anotační foto

Předpověď počasí na noc a neděli 22. ledna

21.01.2017 09:44 Praha - Tlaková výše bude ze střední Evropy postupovat k východu, informuje chmi.cz.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama